Hlavne nech má maturitu

Autor: Zuzana Bujnová | 4.6.2011 o 8:45 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  1034x

Niekedy to vyzerá, že rodičia vyberajú svojím deťom školu podľa názvu. Zaujme ich odbor, ktorý má v názve moderné slovo. Stačí, ak je tam spomenutý počítač, grafika alebo marketing. Druhým častým kritériom je maturita. Len nech má môj syn alebo dcéra maturitu. Je však veľa učebných odborov, ktoré nie sú ukončené maturitou, napriek tomu sa s nimi človek uplatní v živote o veľa lepšie. Hlavne, ak ho to baví. Zbytočná mu je maturita v odbore, ktorý horko – ťažko zvládol. Po skončení školy s tým už nič nechce mať. Stále platí, že remeslo má zlaté dno. Verím milí rodičia, že výber strednej školy nie je ľahký. Každý chce pre dieťa len to najlepšie. Skúste si prečítať týchto pár tipov, možno vám pomôžu.

 

Riešte to spolu. Nevyberajte strednú školu bez vášho syna, či dcéry. Týka sa ich to najviac. V opačnom prípade môže v budúcnosti prísť výčitka, že vy ste túto školu vybrali. Skúste si napísať dôležité kritéria, ktoré sú pre vás aj vaše dieťa dôležité.

Záľuby. Ak má vaše dieťa koníčky, ktoré sa dajú ďalej rozvíjať, tak je výber školy najjednoduchší. Samozrejme, mám na mysli koníčky ako čítanie kníh, záujem o elektriku, modelárstvo, výtvarne alebo hudobné umenie, autá, varenie, šitie atď.  Zbieranie servítok alebo etikiet je tiež pekná záľuba, ale tá nám asi pri výbere povolania nepomôže. Nepodceňujme záľuby našich detí. Vyberme im školu, ktorá ich bude baviť. Prinesie to najlepšie výsledky.

Ak váš potomok presedí hodiny pri počítačových hrách, nemusí to vôbec znamenať, že sa zaujíma o počítače. Ak programuje, alebo sa snaží mať vlastnú webovú stránku, modeluje v 3D štúdiu alebo inak tvorivo využíva počítač a internet, vtedy má záujem o počítače. Ale hranie hier ešte neznamená, že vedia s počítačom robiť niečo viac, ako len zapnúť tú hru. Takže aj to si treba všímať.

Výsledky v škole. Je ľahké vybrať strednú školu dieťaťu, ktoré vyniká v nejakom predmete v škole, prípadne vo všetkých. Ak je veľmi dobre prospievajúcim žiakom, ktorý má vo všetkých predmetoch zhruba rovnako dobre výsledky, je ideálnou školou gymnázium. Gymnázium poskytuje všeobecnú prípravu na vysokú školu a dáva takýmto žiakom čas, aby sa vyprofilovali ich záujmy.

Nie každý však môže byť Einsteinom. Je samozrejme, že ľúbite svoje deti, ale pozerajte sa na ich školské výsledky reálne. Ak viete, že vaše dieťa nemá v láske teoretické vyučovanie, že má problém s učením sa, skúsme sa s ním pozrieť po štúdiu na odborných školách. Často sa stáva, že rodičia trvajú na maturitnom ukončení štúdia a pritom ich dieťa na to jednoducho nemá. Dieťa má potom zlé výsledky, trpí na vyučovaní a niekedy aj v kolektíve. Pritom mohol byť na správne zvolenom odbornom štúdiu ten najlepší učeň. Nenechajte sa zaslepiť maturitným vysvedčením, ktoré mimochodom nie je problém získať v nadstavbovom štúdiu takmer na každej škole. Prezrite si, koľko zarábajú v dnešnej dobe automechanici, lakovníci, šikovní majstri ako murári, dláždiči, kúrenári atď.

Povaha dieťaťa. Rodič najlepšie pozná svoje dieťa a preto niekedy treba zvážiť aj to, či zvládne väčšiu vzdialenosť a bývanie na internáte. Nie každé dieťa vie byť zrazu samostatné, nie každé má už v tomto veku tú správnu disciplínu.

Deň otvorených dverí. Je to deň, ktorý školy usporadúvajú pre deviate ročníky základných škôl, aby predstavili ponúkané odbory. Bývajú aj v poobedňajších hodinách. Ak sa neviete rozhodnúť, a ani vaša ratolesť, čím chce byť, dajte si tú námahu a navštívte zopár škôl. Žiaci tam idú v rámci vyučovania. Ale najlepšie sa presvedčíte, keď tam pôjdete so svojím dieťaťom aj vy. V dnešnej dobe si myslím, že aj mimo takýchto dní, vám v každej škole poskytnú veľmi radi, čo najviac informácii a budú sa vám venovať.

Je ešte viac faktorov, ktoré musíte často zohľadniť, ako je aj finančná náročnosť niektorých škôl, vzdialenosť od domova, nevyprofilované záujmy dieťaťa. Dôležité je, aby ste sa nenechali uniesť aktuálnym hitom. To sú niektoré odbory, ktoré vznikajú dosť bezhlavo. Ich názov znie síce veľmi moderne, ale často krát nikto poriadne nevie, čo absolvent bude vlastne ovládať. Je potrebné sa zaujímať, ako dlho už vybratý odbor existuje, inak vaše dieťa bude niečo ako pokusný králik. Je dôležité, zaujímať sa o kvalifikáciu učiteľov. Pretože učiteľ telocviku, ktorý bol dvakrát v Nemecku, nepripraví vaše dieťa na maturitu z nemčiny. Alebo učiteľka účtovníctva slabšie naučí žiakov výpočtovú techniku. Ale pozor niekedy to platí aj opačne. Aj učiteľ, ktorý nemá osvedčenie na vyučovanie istého predmetu, ale baví ho daná  problematika, môže byť prínosom pre žiakov. A možno viac ako učiteľ, ktorý síce "papier" má, ale nemá napríklad také pedagogické schopnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?